wedliny wegierskie borhaz winiarnia

WĘDLINY I PRZYPRAWY

Węgry to nieco odmienny kraj pod względem kulinarnym niż Polska. Duże wrażenie na turystach robią wędliny. Tamtejszą kuchnie charakteryzuje pikantność i wyrazistość aromatu. Nie inaczej jest w przypadku mięs. Węgierskie wędliny nie są dla każdego… oj nie… ale jeśli ktoś lubi potrawy mocne w smaku, to wpiszą się do menu na stałe. Trzeba zatem koniecznie spróbować.

Węgierska kuchnia opiera się na papryce. Węgry przecież przede wszystkim kojarzą nam się z papryką 😊 Nie mogło jej więc zabraknąć także w wędlinach. Duże ilości mielonej papryki odnaleźć można w każdej kiełbasie.

Salami po węgiersku
Chociaż wytwarza się je w wielu rejonach świata, to nigdzie nie jest tak dobrze przyprawione, jak na Węgrzech. To po prostu mistrzostwo świata 😉 Tamtejsza tradycja produkcji salami sięga drugiej połowy XIX w. O wyjątkowym uznaniu wśród smakoszy świadczy jej czołowa pozycja wśród kulinarnych towarów eksportowych.

Węgierskie salami wytwarza się według niezmienionej od stuleci receptury. Jego cechą charakterystyczną jest biały nalot pleśni, który wzbogaca smak wędliny. Swój czerwony kolor zawdzięcza dużej zawartości papryki, najczęściej mocno pikantnej. Dodatkiem, który nam może się wydawać nie do przyjęcia, są np. rodzynki. Wyobrażacie sobie? Salami z rodzynkami?….. powiem Wam tyle: NIEBO W GĘBIE!

Salami charakteryzuje się drobno rozdrobnionym mięsem i dojrzewa w ciągu trzech miesięcy, a swój wyjątkowy i naprawdę niepowtarzalny zapach zawdzięcza wędzeniu w dymie bukowym. Węgrzy najczęściej wybierają salami na śniadanie.

O tym, jak smakują węgierskie wędliny, można się przekonać, robiąc zakupy u nas 😉

winiarnia win węgierskich borhaz wędliny węgierskie aszu salami

Salami Aszu z rodzynkami

suszona wołowina duszona na drewnie bukowym

winiarnia win węgierskich borhaz wędliny węgierskie konina

Delikatna konina

kiełbasa sucha, suszona bukiem

winiarnia win węgierskich borhaz wędliny węgierskie

Kiełbasa z papryką

kiełbasa wieprzowa sucha z wołowiną i papryką

winiarnia win węgierskich borhaz wędliny węgierskie

Kabanosy wieprzowe

kiełbasa wieprzowa sucha z wołowiną

wędliny węgierskie, konina, winiarnia win węgierskich borhaz

Kiełbasa z ostrą papryką

Cienka kiełbasa wieprzowo-wołowa doprawiona ostrą papryką.

wędliny węgierskie, konina, winiarnia win węgierskich borhaz

Kiełbasa z ostrą papryką

Gruba kiełbasa wieprzowo-wołowa doprawiona ostrą papryką.